Vi følger boligmarkedet i og omkring Hvide Sande og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES Hvide Sande følger boligmarkedet i og omkring Hvide Sande. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Østergade 21 solgt for 4.498.000 kr.
Boligen overtages af Lars Muff Kristensen den 12. maj. Køberen har betalt 4.498.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 26.615 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.900.000 og boligen er derfor handlet til 137% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 169 kvm. og er opført i 1996. Grunden er på 597 kvm.
Boligen er solgt af LokalBolig Ringkøbing
Sivbjerg 18, Nr Lyngvig solgt for 3.425.000 kr.
Boligen overtages af Jesper Kjær Geniak og Franziska-Lea Haderup den 31. marts. Køberen har betalt 3.425.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 21.541 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 910.000 og boligen er derfor handlet til 276% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 6 værelser på i alt 159 kvm. og er opført i 2018. Grunden er på 1.252 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Søndervig
Vinterlejevej 7, Haurvig solgt for 1.985.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 01. maj. Køberen har betalt 1.985.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 22.557 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.250.000 og boligen er derfor handlet til 59% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 4 værelser på i alt 88 kvm. og er opført i 1995. Grunden er på 2.350 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Estate Vestjylland Ringkøbing
Anker Eskildsens Vej 132, Nr Lyngvig solgt for 1.895.000 kr.
Boligen overtages af Mia Nygaard Kristensen den 16. april. Køberen har betalt 1.895.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 24.295 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.000.000 og boligen er derfor handlet til 90% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 4 værelser på i alt 78 kvm. og er opført i 1986. Grunden er på 1.294 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Hvide Sande
Anker Eskildsens Vej 3M, Nr Lyngvig solgt for 1.350.000 kr.
Boligen overtages af Rasmus Frølich Bergholt og Camilla Marlene Kaltschmidt Frølich Bergholt den 11. april. Køberen har betalt 1.350.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 19.853 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 850.000 og boligen er derfor handlet til 59% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 4 værelser på i alt 68 kvm. og er opført i 2004.
Boligen er solgt af Lokation